HOME >> MW SEVENS SERIES VENUES >> USA RUGBY WOMEN'S CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP 2012

Posted August 3rd, 2012 - Updated 08/08/12

 

Hosted by the San Francisco Golden Gate Rugby Club

August 4th & 5th, 2012

For Directions, Maps, Lodging, Restaurant, and Airport information click here

USA RUGBY MEN'S CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP - 2012

USA RUGBY MEN'S CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP - 2011  |  USA RUGBY WOMEN'S CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP - 2011

MW MEN'S SEVENS SERIES STANDINGS - 2011  |  MW MEN'S SEVENS SERIES CHAMPIONSHIP - 2011

USA RUGBY MEN'S CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP - 2010  |  USA RUGBY MEN'S CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP - 2009

MATCH SCHEDULE

  Sunday Matches 

Match #

Time

Team 1 Score vs. Team 2 Score

Cup Championship - 1st & 2nd Place:

48

About 4:40 PM

San Diego Surfers

D2 - Southern California #1

Winner of Match #38

33

vs.

Seattle Breakers

A1 - Pacific #1

Winner of Match #37

12

Cup Consolation Final - 3rd & 4th Place:

47

About 4:00 PM

NOVA

C1 - Mid-Atlantic #1

Loser of Match #37

0

vs.

YoungBloodz

B2 - Midwest #2

Loser of Match #38

17

Plate Final - 5th & 6th Place:

46

About 2:40 PM

Berkeley Blues

C2 - Pacific #2

Winner of Match #36

24

vs.

DC Furies

D1 - Mid-Atlantic #2

Winner of Match #35

10

Plate Consolation Final - 7th & 8th Place:

45

About 2:20 PM

Field 2

Emerald City Mudhens

B3 - Pacific #2

Loser of Match #35

22

vs.

Chicago North Shore

A2 - Midwest #1

Loser of Match #36

5

Bowl Final - 9th & 10th Place:

44

About 1:40 PM

NOVA B

A3 - Mid-Atlantic #5

Winner of Match #33

7

vs.

Boston Belles

B1 - Northeast #1

Winner of Match #34

33

Bowl Consolation Final - 11th & 12th Place:

43

About 1:40 PM

Field 2

Middlesex Falcons

D3 - Northeast #2

Loser of Match #34

7

vs.

Berkeley Blues B

D4 - Pacific #3

Loser of Match #33

33

Shield Final - 13th & 14th Place:

42

About 1:00 PM

Philadelphia

B4 - Mid-Atlantic #3

Winner of Match #33

17

vs.

Belmont Shore

C3 - Southern California #2

Winner of Match #34

12

Shield Consolation Final - 15th & 16th Place:

41

About 1:00 PM

Field 2

Morris

C4 - Mid-Atlantic #4

Loser of Match #33

28

vs.

Team Forfeit

Pool A 4th Place

Loser of Match #34

0

 

Cup Semifinals:

40

12:20 PM

Field 2

YoungBloodz

B2 - Midwest #2

Winner of Match #32

5

vs.

San Diego Surfers

D2 - Southern California #1

Winner of Match #31

19

39

12:00 PM

Field 2

NOVA

C1 - Mid-Atlantic #1

Winner of Match #30

5

vs.

Seattle Breakers

A1 - Pacific #1

Winner of Match #29

12

Plate Semifinals:

38

11:40 AM

Chicago North Shore

A2 - Midwest #1

Loser of Match #32

7

vs.

Berkeley Blues

C2 - Pacific #2

Loser of Match #31

29

37

11:20 AM

Emerald City Mudhens

B3 - Pacific #2

Loser of Match #29

5

vs.

DC Furies

D1 - Mid-Atlantic #2

Loser of Match #30

24

Bowl Semifinals:

36

11:40 AM

Boston Belles

B1 - Northeast #1

Winner of Match #28

22

vs.

Middlesex Falcons

D3 - Northeast #2

Winner of Match #27

0

35

11:20 AM

NOVA B

A3 - Mid-Atlantic #5

Winner of Match #25

22

vs.

Berkeley Blues B

D4 - Pacific #3

Winner of Match #26

7

Shield Semifinals:

34

11:00 AM

Field 2

Belmont Shore

C3 - Southern California #2

Loser of Match #27

28

vs.

Team Forfeit

Pool A 4th Place

Loser of Match #28

0

33

10:40 AM

Field 2

Philadelphia

B4 - Mid-Atlantic #3

Loser of Match #25

36

vs.

Morris

C4 - Mid-Atlantic #4

Loser of Match #26

0

20 Minute Buffer

Cup Quarterfinals:

32

10:00 AM

Field 1

YoungBloodz

B2 - Midwest #2

Pool B 1st Place

14

vs.

Chicago North Shore

A2 - Midwest #1

Pool A 2nd Place

0

31

9:40 AM

Field 1

San Diego Surfers

D2 - Southern California #1

Pool D 2nd Place

10

vs.

Berkeley Blues

C2 - Pacific #2

Pool C 1st Place

5

30

9:20 AM

Field 1

DC Furies

D1 - Mid-Atlantic #2

Pool D 1st Place

0

vs.

NOVA

C1 - Mid-Atlantic #1

Pool C 2nd Place

7

29

9:00 AM

Field 1

Seattle Breakers

A1 - Pacific #1

Pool A 1st Place

17

vs.

Emerald City Mudhens

B3 - Pacific #2

Pool B 2nd Place

12

Bowl Quarterfinals:

28

9:00 AM

Field 2

Boston Belles

B1 - Northeast #1

Pool B 3rd Place

28

vs.

Team Forfeit

Pool A 4th Place

0

27

8:40 AM

Field 2

Belmont Shore

C3 - Southern California #2

Pool C 3rd Place

5

vs.

Middlesex Falcons

D3 - Northeast #2

Pool D 4th Place

38

26

8:20 AM

Field 2

Berkeley Blues B

D4 - Pacific #3

Pool D 3rd Place

26

vs.

Morris

C4 - Mid-Atlantic #4

Pool C 4th Place

7

25

8:00 AM

Field 2

NOVA B

A3 - Mid-Atlantic #5

Pool A 3rd Place

24

vs.

Philadelphia

B4 - Mid-Atlantic #3

Pool B 4th Place

0

  Sunday Matches 

  Saturday Matches 

Match #

Time & Pool

Team 1 Score vs. Team 2 Score

24

5:20 PM - Pool B

Emerald City Mudhens

B3 - Pacific #2

21

vs.

Philadelphia

B4 - Mid-Atlantic #3

7

23

5:40 PM - Pool B

Boston Belles

B1 - Northeast #

0

vs.

YoungBloodz

B2 - Midwest #2

27

22

4:40 PM - Pool C

Belmont Shore

C3 - Southern California #2

21

vs.

Morris

C4 - Mid-Atlantic #4

0

21

4:20 PM - Pool C

NOVA

C1 - Mid-Atlantic #1

0

vs.

Berkeley Blues

C2 - Pacific #2

17

20

4:00 PM - Pool D

Middlesex Falcons

D3 - Northeast #2

14

vs.

Berkeley Blues B

D4 - Pacific #3

24

19

3:40 PM - Pool D

DC Furies

D1 - Mid-Atlantic #2

17

vs.

San Diego Surfers

D2 - Southern California #1

7

18

3:20 PM - Pool A

NOVA B

A3 - Mid-Atlantic #5

28

vs.

Team Forfeit

0

17

3:00 PM - Pool A

Seattle Breakers

A1 - Pacific #1

10

vs.

Chicago North Shore

A2 - Midwest #1

7

20 Minute Buffer

16

2:20 PM - Pool B

YoungBloodz

B2 - Midwest #2

21

vs.

Philadelphia

B4 - Mid-Atlantic #3

7

15

2:00 PM - Pool B

Boston Belles

B1 - Northeast #1

19

vs.

Emerald City Mudhens

B3 - Pacific #2

22

14

1:40 PM - Pool C

Berkeley Blues

C2 - Pacific #2

53

vs.

Morris

C4 - Mid-Atlantic #4

0

13

1:20 PM - Pool C

NOVA

C1 - Mid-Atlantic #1

29

vs.

Belmont Shore

C3 - Southern California #2

5

12

1:00 PM - Pool D

San Diego Surfers

D2 - Southern California #1

17

vs.

Berkeley Blues B

D4 - Pacific #3

0

11

12:40 PM - Pool D

DC Furies

D1 - Mid-Atlantic #2

31

vs.

Middlesex Falcons

D3 - Northeast #2

0

10

12:20 PM - Pool A

Chicago North Shore

A2 - Midwest #1

28

vs.

Team Forfeit 0

9

12:00 PM - Pool A

Seattle Breakers

A1 - Pacific #1

32

vs.

NOVA B

A3 - Mid-Atlantic #5

5

20 Minute Buffer

8

11:20 AM - Pool B

YoungBloodz

B2 - Midwest #2

15

vs.

Emerald City Mudhens

B3 - Pacific #2

12

7

11:00 AM - Pool B

Boston Belles

B1 - Northeast #1

43

vs.

Philadelphia

B4 - Mid-Atlantic #3

0

6

10:40 AM - Pool C

Berkeley Blues

C2 - Pacific #2

33

vs.

Belmont Shore

C3 - Southern California #2

0

5

10:20 AM - Pool C

NOVA

C1 - Mid-Atlantic #1

39

vs.

Morris

C4 - Mid-Atlantic #4

0

4

10:00 AM - Pool D

San Diego Surfers

D2 - Southern California #1

41

vs.

Middlesex Falcons

D3 - Northeast #2

5

3

9:40 AM - Pool D

DC Furies

D1 - Mid-Atlantic #2

29

vs.

Berkeley Blues B

D4 - Pacific #3

5

2

9:20 AM - Pool A

Chicago North Shore

A2 - Midwest #1

17

vs.

NOVA B

A3 - Mid-Atlantic #5

0

1

9:00 AM - Pool A

Seattle Breakers

A1 - Pacific #1

28

vs.

Team Forfeit 0

  Saturday Matches 

POOLS

National

Seed

Pool

Seed

Territorial Seed

Team Name

|

National

Seed

Pool

Seed

Territorial Seed

Team Name

Pool A:

#1

A1

Pacific #1

Seattle Breakers

|

#8

A2

Midwest #1

Chicago North Shore

#9

A3

Mid-Atlantic #5

NOVA B

|

 

 

 

 

Pool B:

#2

B1

Northeast #1

Boston Belles

|

#7

B2

Midwest #2

YoungBloodz

#10

B3

Pacific #2

Emerald City Mudhens

|

#15

B4

Mid-Atlantic #3

Philadelphia

Pool C:

#3

c1

Mid-Atlantic #1

NOVA

|

#6

C2

Pacific #2

Berkeley Blues

#11

C3

Southern California #2

Belmont Shore

|

#14

C4

Mid-Atlantic #4

Morris

Pool D:

#4

D1

Mid-Atlantic #2

DC Furies

|

#5

D2

Southern California #1

San Diego Surfers

#12

D3

Northeast #2

Middlesex Falcons

|

#13

D4

Pacific #3

Berkeley Blues B

 

VENUE LOCATIONSan Francisco Golden Gate Rugby Club, California Avenue and Avenue M, Treasure Island, San Francisco, CA 94130

For Directions, Maps, Lodging, and Airport information click here

CONTACTS:

USA Rugby Event Staff:  Matt Trenary and Joe Rosen

USA Rugby Eligibility Contact:  Erik Geib 

Match Commissioner:  Tammy Cowan