HOME >> SEVENS SERIES VENUES >> SEVENS SERIES STANDINGS >> SEVENS SERIES CHAMPIONSHIP >> USA RUGBY CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP 2010

Posted July 25th, 2010 - Updated 08/15/10

 

 

Hosted by the San Francisco Golden Gate Rugby Club

August 14th & 15th, 2010

For Directions, Maps, Lodging, and Airport information click here

USA RUGBY CLUB SEVENS CHAMPIONSHIP - 2009

MATCH SCHEDULE

  Sunday Matches 

Match #

Time Team 1 Score vs. Team 2 Score

Cup Championship:

44

4:00 PM

Old Puget Sound Beach

Winner of Match #38

26

vs.

Belmont Shore

Winner of Match #37

17

Cup Consolation Final:

43

3:40 PM

Aspen

Loser of Match #37

21

vs.

Denver Barbarians

Loser of Match #38

5

Plate Final:

42

3:20 PM

Nova

Winner of Match #36

24

vs.

Atlanta Old White

Winner of Match #35

12

Plate Consolation Final:

41

3:00 PM

Life University

Loser of Match #35

33

vs.

Chicago Lions

Loser of Match #36

19

Bowl Final:

40

2:40 PM

Humless of Provo

Winner of Match #33

32

vs.

New York Athletic Club

Winner of Match #34

7

Bowl Consolation Final:

39

2:20 PM

Boston

Loser of Match #33

21

vs.

Belmont Shore B

Loser of Match #34

14

20 Minute Buffer

Cup Semifinals:

38

1:40 PM

Old Puget Sound Beach

Winner of Match #31

14

vs.

Denver Barbarians

Winner of Match #32

10

37

1:20 PM

Belmont Shore

Winner of Match #29

26

vs.

Aspen

Winner of Match #30

0

Plate Semifinals:

36

1:00 PM

Nova

Loser of Match #32

31

vs.

Chicago Lions

Loser of Match #31

17

35

12:40 PM

Atlanta Old White

Loser of Match #30

17

vs.

Life University

Loser of Match #29

0

Bowl Semifinals:

34

12:20 PM

New York Athletic Club

Winner of Match #27

21

vs.

Belmont Shore B

Winner of Match #26

12

33

12:00 PM

Humless of Provo

Winner of Match #25

28

vs.

Boston

Winner of Match #28

12

20 Minute Buffer

Cup Quarterfinals:

32

11:20 AM

Denver Barbarians

Pool B 1st Place

28

vs.

Nova

Pool A 2nd Place

19

31

11:00 AM

Old Puget Sound Beach

Pool D 2nd Place

24

vs.

Chicago Lions

Pool C 1st Place

12

30

10:40 AM

Aspen

Pool D 1st Place

12

vs.

Atlanta Old White

Pool C 2nd Place

10

29

10:20 AM

Belmont Shore

Pool A 1st Place

17

vs.

Life University

Pool B 2nd Place

5

Bowl Quarterfinals:

28

10:00 AM

Boston

Pool B 3rd Place

31

vs.

Dallas Harlequins

Pool A 4th Place

12

27

9:40 AM

New York Athletic Club

Pool D 4th Place

WON

vs.

Mystic River

Pool C 3rd Place

LOST

26

9:20 AM

Belmont Shore B

Pool C 4th Place

12

vs.

Charlotte

Pool D 3rd Place

7

25

9:00 AM

Humless of Provo

Pool A 3rd Place

22

vs.

Chicago Griffins

Pool B 4th Place

14

  Saturday Matches 

Match #

Time & Pool Team 1 Score vs. Team 2 Score

24

5:00 PM - Pool D

Old Puget Sound Beach

#5 - D2 - Pacific Coast #1

19

vs.

New York Athletic Club

#4 - D1 - Northeast #1

10

23

4:40 PM - Pool D

Aspen

#13 - D4 - West #3

33

vs.

Charlotte

#12 - D3 - Mid-Atlantic #2

7

22

4:20 PM - Pool C

Chicago Lions

#3 - C1 - Midwest #1

10

vs.

Atlanta Old White

#6 - C2 - South #1

5

21

4:00 PM - Pool C

Mystic River

#14 - C4 - Northeast #3

29

vs.

Belmont Shore B

#11 - C3 - Southern California #2

14

20

3:40 PM - Pool B

Denver Barbarians

#2 - B1 - West #1

15

vs.

Life University

#7 - B2 - South #2

14

19

3:20 PM - Pool B

Boston

#10 - B3 - Northeast #2

24

vs.

Chicago Griffins

#15 - B4 - Midwest #2

12

18

3:00 PM - Pool A

Belmont Shore

#1 - A1 - Southern California #1

31

vs.

Dallas Harlequins

#8 - A2 - West #2

10

17

2:40 PM - Pool A

Nova

#9 - A3 - Mid-Atlantic #1

24

vs.

Humless of Provo

#16 - A4 - Pacific Coast #2

14

10 Minute Buffer

16

2:10 PM - Pool D

Old Puget Sound Beach

#5 - D2 - Pacific Coast #1

26

vs.

Charlotte

#12 - D3 - Mid-Atlantic #2

10

15

1:50 PM - Pool D

New York Athletic Club

#4 - D1 - Northeast #1

10

vs.

Aspen

#13 - D4 - West #3

10

14

1:30 PM - Pool C

Atlanta Old White

#6 - C2 - South #1

12

vs.

Belmont Shore B

#11 - C3 - Southern California #2

7

13

1:10 PM - Pool C

Chicago Lions

#3 - C1 - Midwest #1

38

vs.

Mystic River

#14 - C4 - Northeast #3

7

12

12:50 PM - Pool B

Life University

#7 - B2 - South #2

33

vs.

Boston

#10 - B3 - Northeast #2

7

11

12:30 PM - Pool B

Chicago Griffins

#15 - B4 - Midwest #2

21

vs.

Denver Barbarians

#2 - B1 - West #1

19

10

12:10 PM - Pool A

Nova

#9 - A3 - Mid-Atlantic #1

43

vs.

Dallas Harlequins

#8 - A2 - West #2

12

9

11:50 AM - Pool A

Humless of Provo

#16 - A4 - Pacific Coast #2

19

vs.

Belmont Shore

#1 - A1 - Southern California #1

12

10 Minute Buffer

8

11:20 AM - Pool D

Aspen

#13 - D4 - West #3

17

vs.

Old Puget Sound Beach

#5 - D2 - Pacific Coast #1

12

7

11:00 AM - Pool D

Charlotte

#12 - D3 - Mid-Atlantic #2

12

vs.

New York Athletic Club

#4 - D1 - Northeast #1

5

6

10:40 AM - Pool C

Atlanta Old White

#6 - C2 - South #1

29

vs.

Mystic River

#14 - C4 - Northeast #3

10

5

10:20 AM - Pool C

Chicago Lions

#3 - C1 - Midwest #1

38

vs.

Belmont Shore B

#11 - C3 - Southern California #2

7

4

10:00 AM - Pool B

Life University

#7 - B2 - South #2

12

vs.

Chicago Griffins

#15 - B4 - Midwest #2

5

3

9:40 AM - Pool B

Denver Barbarians

#2 - B1 - West #1

24

vs.

Boston

#10 - B3 - Northeast #2

5

2

9:20 AM - Pool A

Humless of Provo

#16 - A4 - Pacific Coast #2

24

vs.

Dallas Harlequins

#8 - A2 - West #2

7

1

9:00 AM - Pool A

Belmont Shore

#1 - A1 - Southern California #1

19

vs.

Nova

#9 - A3 - Mid-Atlantic #1

9
 

POOLS

National

Seed

Pool

Seed

Territorial

Seed

Team Name

|

National

Seed

Pool

Seed

Territorial

Seed

Team Name

Pool A:

#1

A1

Southern California #1

Belmont Shore

|

#8

A2

West #2

Dallas Harlequins

#9

A3

Mid-Atlantic #1

Nova

|

#16

A4

Pacific #2

Humless of Provo

Pool B:

#2

B1

West #1

Denver Barbarians

|

#7

B2

South #2

Life University

#10

B3

Northeast #2

Boston

|

#15

B4

Midwest #2

Chicago Griffins

Pool C:

#3

C1

Midwest #1

Chicago Lions

|

#6

C2

South #1

Atlanta Old White

#11

C3

Southern California #2

Belmont Shore B

|

#14

C4

Northeast #3

Mystic River

Pool D:

#4

D1

Northeast #1

New York Athletic Club

|

#5

D2

Pacific #1

Old Puget Sound Beach

#12

D3

Mid-Atlantic #2

Charlotte

|

#13

D4

West #3

Aspen

 

VENUE LOCATIONSan Francisco Golden Gate Rugby Club, California Avenue and Avenue M, Treasure Island, San Francisco, CA 94130

For Directions, Maps, Lodging, and Airport information click here

CONTACTS:

USA Rugby:  Lindsay Tiernan, 303-539-0300 x 106

Host Committee:  Paul Keeler, San Francisco Golden Gate Rugby Club Director of Rugby, 973-517-3107

Match Commissioner:  Jon Hinkin, 702-267-8354

TRAINING:

Training space is only available on Friday the 13th of August, and must be scheduled through Paul Keeler 

Training times will be allocated on a first come first serve basis.

There will NOT be access to the Tournament Pitches on Friday the 13th of August

CHECK-IN:

San Francisco Golden Gate Rugby Club Clubhouse, California Avenue and Avenue M, San Francisco, CA 94130

For Directions, Maps, and Lodging information click here

5:30 PM to 5:45 PM = Pacific Coast #2 and Midwest #2  ||  5:45 PM to 6:00 PM = Northeast #3 and West #3

6:00 PM and 6:15 PM = Mid-Atlantic #2 and Southern California #2  ||  6:15 PM and 6:30 PM = Northeast #2 and Mid-Atlantic #1

6:30 PM and 6:45 PM = West #2 and South #2  ||  6:45 PM and 7:00 PM = South #1 and Pacific Coast #1

7:00 PM and 7:15 PM = Northeast #1 and Midwest #1  ||  7:15 PM and 7:30 PM = West #1 and Southern California #1

PARKING:  TBA

TICKETS:  TBA - *All Players will receive credentials based on a Team roster of 12 plus 2 tickets for Coaches and/or Managers