HOME >> SUMMER VENUES INDEX >> SUMMER VENUES - 2011 >> SUMMER & SEVEN SERIES VENUE RESULTS - 2011:  PAGE 1  |  PAGE 2  |  PAGE 3  |  PAGE 4

Posted June 7th, 2011 - Updated 07/18/11

 

SEVENS SERIES CHAMPIONSHIP - 2011  |  SEVENS SERIES VENUES - 2011  |  SEVENS SERIES STANDINGS - 2011

SUMMER VENUES - 2010  |  SEVENS SERIES VENUES - 2010  |  SEVENS SERIES STANDINGS - 2010  |  SUMMER & SEVEN SERIES VENUE RESULTS - 2010

SUMMER VENUES - 2009  |  SUMMER & SEVEN SERIES VENUE RESULTS - 2009:  PAGE I - PAGE II - PAGE III

 

JULY 9th:

13th Annual Rock N' Roll 7s

 

Hosted by the Cleveland Eastern Suburbs Rugby Club

 

 

Results: SEVENS SERIES + Open: Men's + Women's + High School/U19 Boys' and Girls'

 

Sevens Series:  1st: 1823  |  2nd: Cincinnati Wolfhounds  |  3rd: 1823 II  |  4th: Cleveland Eastern Suburbs

5th: Bowling Green State University  |  6th: Western Michigan University  |  7th: University of Kentucky

Scores:

Pool A - Winner = 1823

|

Pool B - Winner = Cincinnati Wolfhounds

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

1823

- vs. Bye -

|

1823 II 12 vs. Eastern Suburbs 12

1823

41 vs. Bowling Green 12

|

Cincinnati Wolfhounds 15 vs. Western Michigan 5

1823

40 vs. University of Kentucky 5

|

Cleveland Eastern Suburbs 19 vs. Western Michigan 5

Bowling Green

29 vs. University of Kentucky 0

|

Cincinnati Wolfhounds 26 vs. 1823 II 5

Quarterfinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

1823

- vs. Bye -

|

Cleveland Eastern Suburbs 26 vs. Bowling Green 12

1823 II

33 vs. University of Kentucky 7

|

Cincinnati Wolfhounds 22 vs. Western Michigan 14

SEVENS SERIES CHAMPIONSHIP FINAL 4

Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

1823

52

vs.

1823 II

12

|

Cincinnati Wolfhounds

24

vs.

Cleveland Eastern Suburbs

17

3rd Place Match

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

1823 II

17

vs.

Cleveland Eastern Suburbs

12

CHAMPIONSHIP

1823

31

vs.

Cincinnati Wolfhounds

19

 

Men's Premier:  1st: Dayton  |  2nd: Cleveland Rovers  |  3rd: Rochester  |  4th: Cleveland Celts

5th: Kent State University  |  6th: Canton  |  7th: Akron  |  8th: Cincinnati Wolfhounds II

Men's Social:  1st: Ohio State University  |  2nd: Bowling Green State University II (Bowling Green II)  |  3rd: Erie

4th: North Cincinnati  |  5th: Cleveland Eastern Suburbs II (CES II)  |  6th: Mayfield Old Boys

Scores:

Pool A - Winner = Cleveland Rovers

|

Pool B - Winner = Dayton

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Erie

12 vs. Cincinnati Wolfhounds II 7

|

Akron 31 vs. Bowling Green II 7

Cleveland Rovers

32 vs. Erie 0

|

Dayton 7 vs. Akron 5

Cincinnati Wolfhounds II

31 vs. Cleveland Rovers 10

|

Dayton 17 vs. Bowling Green II 0

Pool C - Winner = Rochester

|

Pool D - Winner = Cleveland Celts

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Ohio State University

22 vs. Canton 14

|

Kent State University 15 vs. Cleveland Celts 15

Rochester

22 vs. Mayfield Old Boys 0

|

North Cincinnati 7 vs. CES II 7

Canton

43 vs. Mayfield Old Boys 0

|

Cleveland Celts 31 vs. North Cincinnati 12

Rochester

5 vs. Ohio State University 0

|

Kent State University 24 vs. CES II 10

Social Quarterfinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Ohio State University

- vs. Bye -

|

Erie won vs. CES II lost

Bowling Green II

- vs. Bye -

|

North Cincinnati 36 vs. Mayfield Old Boys 15

SOCIAL CHAMPIONSHIP FINAL 4

Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Ohio State University

10

vs.

Erie

7

|

Bowling Green II

17

vs.

North Cincinnati

12

Social 3rd Place Match (did not play)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

North Cincinnati - won on points

vs.

Erie - lost on points

SOCIAL CHAMPIONSHIP

Ohio State University

21

vs.

Bowling Green II

14

Premier Quarterfinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Cleveland Rovers

24 vs. Akron 12

|

Cleveland Celts won vs. Canton lost

Rochester

26 vs. Kent State University 12

|

Dayton 27 vs. Cincinnati Wolfhounds II 5

PREMIER CHAMPIONSHIP FINAL 4

Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Cleveland Rovers

31

vs.

Rochester

0

|

Dayton

10

vs.

Cleveland Celts

5

Premier 3rd Place Match (did not play)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Cleveland Celts - won on points

vs.

Rochester - lost on points

PREMIER CHAMPIONSHIP

Dayton

32

vs.

Cleveland Rovers

7

 

Women's Open:  1st: Lakewood Alum  |  2nd: Scioto Valley  |  3rd: Dayton  |  4th: Cleveland

5th: Highland  |  6th: Cleveland Eastern Suburbs (CES)  |  7th: Youngstown

Scores:

Pool A - Winner = Highland

|

Pool B - Winner = Lakewood Alum

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Highland

17 vs. Dayton 10

|

Lakewood Alum 12 vs. Cleveland 5

Dayton

24 vs. Youngstown 5

|

Scioto Valley 28 vs. CES 5

Highland

25 vs. Youngstown 12

|

Lakewood Alum 12 vs. Scioto Valley 5

|

CES 15 vs. Cleveland 7

Women's Quarterfinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Cleveland

20 vs. Highland 10

|

Dayton 28 vs. CES 0

Scioto Valley

38 vs. Youngstown 10

|

Lakewood Alum - vs. Bye -

WOMEN'S CHAMPIONSHIP FINAL 4

Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Scioto Valley

15

vs.

Cleveland

10

|

Lakewood Alum

17

vs.

Dayton

7

Women's 3rd Place Match (did not play)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Dayton - won on points

vs.

Cleveland - lost on points

WOMEN'S CHAMPIONSHIP

Lakewood Alum

17

vs.

Scioto Valley

15

 

Boys' Open:  1st: Celtic White  |  2nd: Parma  |  3rd: Celtic Gold  |  4th: Anthony Wayne  |  5th: South Saints  |  6th: Avon

Scores:

Pool A - Winner = Anthony Wayne

|

Pool B - Winner = Celtic White

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Anthony Wayne

24 vs. Parma 7

|

Celtic White 26 vs. South Saints 0

Celtic Gold

17 vs. Anthony Wayne 15

|

South Saints 26 vs. Avon 24

Parma

17 vs. Celtic Gold 10

|

Celtic White 51 vs. Avon 0

Boys' Quarterfinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Anthony Wayne

- vs. Bye -

|

Celtic White - vs. Bye -

Parma

22 vs. South Saints 14

|

Celtic Gold 27 vs. Avon 12

BOYS' CHAMPIONSHIP FINAL 4

Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Parma

19

vs.

Anthony Wayne

7

|

Celtic White

28

vs.

Celtic Gold

0

Boys' 3rd Place Match (did not play)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Celtic Gold

won on Head to Head match

vs.

Anthony Wayne

lost on Head to Head match

BOYS' CHAMPIONSHIP

Celtic White

35

vs.

Parma

10

 

Girls' Open:  1st: Lakewood  |  2nd: Parma  |  3rd: Amherst  |  4th: Mayfield  |  5th: Medina

Scores:

Pool Winner = Lakewood

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Lakewood

22 vs. Amherst 0

|

Parma 34 vs. Mayfield 0

Lakewood

45 vs. Medina 0

|

Parma 36 vs. Medina 0

|

Amherst 46 vs. Mayfield 5

Girls' Quarterfinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Lakewood

- vs. Bye -

|

Parma - vs. Bye -

Mayfield

won vs. Medina lost

|

Amherst - vs. Bye -

GIRLS' CHAMPIONSHIP FINAL 4

Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Lakewood

31

vs.

Mayfield

0

|

Parma

25

vs.

Amherst

5

Girls' 3rd Place Match (did not play)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Amherst - won on points

& Head to Head match

vs.

Mayfield - lost on points

& Head to Head match

GIRLS' CHAMPIONSHIP

Lakewood

19

vs.

Parma

10

 

JULY 9th:

10th Annual Toys for Tots 7s Rugby Tournament

 

Hosted by the Des Moines Rugby

 

 

Results:  Men's Open:  Cup + Plate + Bowl + Shield

 

Cup:  1st: Coralville Reefer Hawks  |  2nd: Des Moines A  |  3rd: Siouxland Swine  |  4th: Woodbury Wolfpack B

Plate:  1st: Woodbury Wolfpack  |  2nd: Black Sheep  |  3rd: University of Northern Iowa (UNI)  |  4th: Turtlebears

Bowl:  1st: Clinton  |  2nd: Iowa State University  |  3rd: Springfield Celts  |  4th: Des Moines B

Shield:  1st & 2nd: Springfield Celts (filled in for Cedar Rapids) and SW Minnesota State Tied in the Championship match

Scores:

Pool A - Winner = Siouxland Swine

|

Pool D - Winner = Woodbury Wolfpack B

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Siouxland Swine

19

vs.

Des Moines B

12

|

Turtlebears

20

vs.

Springfield Celts

10

Black Sheep

28

vs.

Cedar Rapids

10

|

Woodbury Wolfpack B

32

vs.

SW Minnesota State

0

Black Sheep

32

vs.

Des Moines B

7

|

Woodbury Wolfpack B

31

vs.

Turtlebears

7

Siouxland Swine

12

vs.

Cedar Rapids

7

|

Springfield Celts

36

vs.

SW Minnesota State

12

Cedar Rapids

22

vs.

Des Moines B

21

|

SW Minnesota State

10

vs.

Turtlebears

10

Siouxland Swine

26

vs.

Black Sheep

17

|

Woodbury Wolfpack B

14

vs.

Springfield Celts

5

Pool B - Winner = Coralville Reefer Hawks

|

Pool C - Winner = Des Moines A

UNI

26

vs.

Coralville Reefer Hawks

21

|

Des Moines A

19

vs.

Woodbury Wolfpack A

7

Coralville Reefer Hawks

32

vs.

Clinton

12

|

Des Moines A

29

vs.

Iowa State University

12

Clinton

17

vs.

UNI

12

|

Woodbury Wolfpack A

34

vs.

Iowa State University

0

Bowl Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Clinton

24

vs.

Des Moines B

5

|

Iowa State University

38

vs.

Springfield Celts

14

Plate Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Black Sheep

21

vs.

UNI

19

|

Woodbury Wolfpack A

45

vs.

Turtlebears

0

Cup Semifinals

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Coralville Reefer Hawks

won

vs.

Siouxland Swine

lost

|

Des Moines A

won

vs.

Woodbury Wolfpack B

lost

SHIELD CHAMPIONSHIP (13th & 14th Place)

Springfield Celts

Tied

vs.

SW Minnesota State

Tied

Bowl 3rd Place Match (not played) (11th & 12th Place)

|

Plate 3rd Place Match (not played) (7th & 8th Place)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Springfield Celts - won on record

vs.

Des Moines B - lost on record

|

UNI - won on record

vs.

Turtlebears - lost on record

BOWL CHAMPIONSHIP (9th & 10th Place)

|

PLATE CHAMPIONSHIP (5th & 6th Place)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

|

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Clinton

28

vs.

Iowa State University

0

|

Woodbury Wolfpack A

22

vs.

Black Sheep

19

Cup 3rd Place Match (not played)

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Woodbury Wolfpack B - won on record

vs.

Siouxland Swine - lost on record

CUP (TOURNAMENT) CHAMPIONSHIP

Coralville Reefer Hawks

24

vs.

Des Moines A

17

  PAGE 1  |  PAGE 2  |  PAGE 3  |  PAGE 4  
  STAY TUNED FOR MORE 'SUMMER & SEVENS SERIES VENUE' RESULTS  |  Send your Tournament results to Shawn McKinney