HOME >> MEN'S CLUBS >> MEN'S DIVISION II LEAGUE CHAMPIONSHIPS - FALL 2011

Posted August 19th, 2011 - Updated 04/08/12

 

MEN'S DIVISION II FALL LEAGUE CHAMPIONSHIPS

CHAMPIONSHIP - SPRING 2012  |  2011 CONFERENCE STANDINGS   Schedule and Results:  EASTERN LEAGUE  |  WESTERN LEAGUE

 

2011 Spring Final Round of 8 Championship  |  2010 Fall Opening Rounds Playoff  |  2010 Standings

2010 Fall Schedule & Results:  Eastern Conference  |  Western Conference

2010 Spring Championship  |  2009 Standings  |  2009 Fall Schedule & Results:  Eastern Conference  |  Western Conference

2008 & 2009 Championship  |  Championship - Spring 2008  2008 Standings  |  2008 Fall Schedule & Results:  Eastern Conference  |  Western Conference

 

EASTERN LEAGUE CHAMPIONSHIP

 

      Host:  Toledo Celts Rugby Club  |  Host Site:  Sterling Rugby Grounds, Toledo, OH      
 

 

CLUB WEBSITES

 

Dayton Flying Pigs

 

Michiana Moose

 

November 5th

November 6th

 
 

Semifinals

Championship

 
         

Dayton Flying Pigs

#1 seed

Michiana

26 to 19

Michiana

58 to 8

Match #1 - Time:  12:00 PM

Michiana

#4 seed

    Match #4 - Time:  12:45 PM

Pittsburgh

#2 seed

Rochester Aardvarks

32 to 19

Match #2 - Time:  1:45 PM

Rochester Aardvarks

#3 seed

               

 

CLUB WEBSITES

 

Pittsburgh

 

 

Rochester Aardvarks

 

 

Final Four 3rd Place match:

Dayton Flying Pigs

Pittsburgh

30 to 19

Match #3 - Time:  11:00 PM
Pittsburgh

         

WESTERN LEAGUE CHAMPIONSHIP

 

      Host:  Wisconsin Men's Rugby Club |  Host Site:  The WRC Sports Complex, Cottage Grove, WI      

 

CLUB WEBSITES

 

Eastside Banshees

 

Saturday, November 5th

  CHAMPIONSHIP  

 

 

Eastside Banshees

Group 1 #1

Eastside Banshees

37 to 15

   
    Match #1 - Time:  11:30 AM  
   

Wisconsin

Group 2 #1

 

 

 

CLUB WEBSITES

 

Wisconsin

        Matches for 2nd through 4 Place & the #2 through #4 Seed in the Midwest Spring Division II Championship        

Bremer County

 

 

 

Des Moines

 

 

 

Saturday, November 5th

Sunday, November 6th

 
 

Semifinals

For 2nd Place

Western League #2 Seed

 

Winner of Match #4 is the

Western League #2 seed in the

Midwest Spring

Division II Championship

The Loser of Match #4 is the

Midwest #3 seed is in the

Midwest Spring Championship

 

 

Wisconsin

Loser of Match #1

 

Wisconsin

29 to 19

 

 

Match #4 - Time:  11:30 AM

Bremer County Bucks

Group 1 #2

Bremer County Bucks

33 to 29

Match #2 - Time:  1:15 PM

Southside Irish

Group 2 #2

 

Semifinals

For 4th Place

Western League #4 Seed

 

Winner of Match #5 is the

Western League #4 Seed in the

Midwest Spring

Division II Championship

The Loser is out

 

Southside Irish

Loser of Match #2

 

Southside Irish

19 to 17

 

Match #5 - Time:  1:15 PM

Des Moines

Group 1 #3

Milwaukee

39 to 7

Match #3 - Time:  3:00 PM

Milwaukee

Group 2 #3

Loser of Match #3 is out

         

Milwaukee