HOME >> MEN'S CLUBS >> MEN'S DIVISION II FALL CHAMPIONSHIP - 2010

Posted October 31st, 2010 - Updated 11/13/10

 

 

MEN'S DIVISION II FALL CHAMPIONSHIP

2010 STANDINGS  Schedule & Results:  EASTERN CONFERENCE - WESTERN CONFERENCE

 
 

Eastern Conference  |  Western Conference

Championship - Spring 2010  |  2009 Standings  |  2009 Schedule & Results:  Eastern Conference - Western Conference

Championship - Spring 2009  |  2008 Standings  |  2008 Schedule & Results:  Eastern Conference - Western Conference

 
 

EASTERN CONFERENCE CHAMPIONSHIP

 

October 30th

Somewhere in Grand Rapids, MI

 

November 6th

at Higher Seed

 

November 13th

at Higher Seed

 

▼ ROUND ROBIN - WINNER MOVES ON AS EC 4th SEED

 

Semifinals

Championship

 

Grand Rapids Gazelles

Central League #2

Grand Rapids Gazelles

10 to 7

 

 

 

 

 

Match #1

 

 

 

 

 

Rochester Aardvarks

North League #2

Grand Rapids Gazelles

#4 Seed - Central League #2

Buffalo

29 to 12

Buffalo

44 to 27

 

 

 

Match #4 at Buffalo, NY

Grand Rapids Gazelles

Central League #2

Grand Rapids Gazelles

18 to 0

Buffalo

#1 Seed - North League #1

Match #2

EC CHAMPIONSHIP    

Match #7 at Buffalo, NY

Toledo Celts

South League #2

Michiana Moose

#3 Seed - Central League #1

Dayton Flying Pigs

22 to 7

 

 

 

Match #5 at Dayton, OH

Rochester Aardvarks

North League #2

Rochester Aardvarks

46 to 19

Dayton Flying Pigs

#2 Seed - South League #1

Match #3

 

 

 

 

 

Toledo Celts

South League #2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eastern Conference Final Four 3rd and 4th Place Match:

Grand Rapids Gazelles

Grand Rapids Gazelles

26 to 21

Match #6 at Elkhart, IN
Michiana Moose

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WESTERN CONFERENCE CHAMPIONSHIP

 

October 30th

at Higher Seed

November 6th

at Higher Seed

November 13th

at Higher Seed

 

 

Opening Round of 8 Quarterfinals

Semifinals

Championship

 

   

 

       

Chicago Blaze

#1 seed - South League #1

Chicago Blaze

41 to 22

Chicago Blaze

56 to 38

Chicago Blaze

29 to 11

Match #1 at Lemont, IL

Cedar Rapids Headhunters

#8 seed - West League #2

   

Match #5 at Lemont, IL

Clinton Muddy River

#4 seed - Central League #1

South Side Irish

24 to 12

Match #4 at Clinton, IA

South Side Irish

#5 seed - South League #2

WESTERN CONFERENCE CHAMPIONSHIP    

Match #8 at Lemont, IL

Bremer County Bucks

#2 seed - West League #1

Bremer County Bucks

64 to 0

Wisconsin

29 to 26

Match #3 at Waverly, IA

Fox Valley Maoris

#7 seed - Central League #2

   

Match #6 at Waverly, IA

Wisconsin

#3 seed - North League #1

Wisconsin

39 to 13

Match #2 at Cottage Grove, WI

Milwaukee

#6 seed - North League #2

   

 

           
 

Western Conference Final Four 3rd and 4th Place Match:

Bremer County Bucks

Bremer County Bucks

28 to 0

 
Match #7 at Waverly, IA

South Side Irish

EASTERN CONFERENCE FINAL 6 CLUB WEBSITES

Dayton Flying Pigs

Grand Rapids Gazelles

Michiana Moose

Rochester Aardvarks

Toledo Celtics

WESTERN CONFERENCE FINAL 8 CLUB WEBSITES

Bremer County

Cedar Rapids Headhunters

Chicago Blaze

Clinton Muddy River

Fox Valley Maoris

Milwaukee

   

South Side Irish

Wisconsin