HOME >> SUMMER VENUES >> SUMMER & SEVEN SERIES VENUE RESULTS:  PAGE II - PAGE III >> SUMMER & SEVEN SERIES VENUE RESULTS PAGE I

Posted June 22nd, 2009 - Updated 08/13/09

 

SUMMER & SEVEN SERIES VENUE RESULTS:  PAGE II - PAGE III  |  SEVENS SERIES STANDINGS - 2009  |  SEVENS SERIES VENUES - 2009

JUNE 6th:

'Bullwinkle' the Moose Sevens Classic Rugby Tournament 

 

Hosted by the Michiana Rugby Club

 

 

Results:

Sevens Series:  1st: Chicago Lions  |  2nd: University of Dayton  |  3rd: Milwaukee  |  4th: Michiana

No scores reported

 

JUNE 13th:

Minnesota Sevens Rugby Tournament 

 

Hosted by the YoungBloodz Rugby Team

 

 

Results:

Sevens Series:  1st: Milwaukee  |  2nd: YoungBloodz  |  3rd: Coralville Reefers  |  4th: St. Paul Jazz Pigs

Scores:

Pool 1 - Winner = St. Paul

 

Pool 2 - Winner = Milwaukee

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Coralville Reefers

38

vs.

St. Cloud Bottomfeeders

0

|

Milwaukee

31

vs.

Northwestern University

0

St. Paul Jazz Pigs

17

vs.

Coralville Reefers

12

|

Milwaukee

41

vs.

FOB

12

St. Paul Jazz Pigs

19

vs.

St. Cloud Bottomfeeders

15

|

FOB

27

vs.

Northwestern University

17

 

Pool 3 - Winner = YoungBloodz

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

YoungBloodz

7

vs.

Metropolis

5

YoungBloodz

17

vs.

UW - River Falls

12

Metropolis

36

vs.

UW - River Falls

5

Coralville Reefers advance to Cup Bracket as Wild Card on point differential

CUP/SEVENS SERIES CHAMPIONSHIP BRACKET:

 

Bowl Championship Bracket:

Semifinals:

 

Play-in:

Milwaukee

30

vs.

Coralville Reefers

0

|

Northwestern University

31

vs.

St. Cloud Bottomfeeders

10

YoungBloodz

43

vs.

St. Paul Jazz Pigs

0

|

Semifinals:

3rd Place:

|

FOB

28

vs.

UW - River Falls

14

Coralville Reefers

33

vs.

St. Paul Jazz Pigs

0

|

Metropolis

36

vs.

Northwestern University

10

CUP CHAMPIONSHIP FINAL:

|

Bowl Championship Final:

Milwaukee

41

vs.

YoungBloodz

7

|

Metropolis

34

vs.

FOB

14

 

JUNE 20th:

Firehouse Sevens Rugby Tournament 

 

Hosted by the Chicago Blaze Rugby Club

 

 

Results:

Sevens Series:  1st: Milwaukee  |  2nd: Chicago Lions  |  3rd: Cincinnati Wolfhounds  |  4th: Kalamazoo Kangaroos

Scores:

Group A - Winner = Chicago Lions - 3 wins 0 losses

Kalamazoo Kangaroos - 2 wins 1 loss  |  University of Dayton - 1 win 2 losses

Chicago Blaze - 0 wins 3 losses

 

Group B - Winner = Milwaukee - 3 wins 0 losses

Cincinnati Wolfhounds - 2 wins 1 loss | Chicago Griffins - 1 win 2 losses

Northwestern University - 0 wins 3 losses

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Chicago Lions

21

vs.

Chicago Blaze

5

|

Milwaukee

28

vs.

Northwestern University

7

Kalamazoo Kangaroos

19

vs.

University of Dayton

5

|

Cincinnati Wolfhounds

19

vs.

Chicago Griffins

12

Kalamazoo Kangaroos

19

vs.

Chicago Blaze

14

|

Milwaukee

39

vs.

Chicago Griffins

0

Chicago Lions

40

vs.

Kalamazoo Kangaroos

0

|

Cincinnati Wolfhounds

33

vs.

Northwestern University

0

Chicago Lions

33

vs.

University of Dayton

0

|

Milwaukee

24

vs.

Cincinnati Wolfhounds

14

University of Dayton

29

vs.

Chicago Blaze

0

|

Chicago Griffins

24

vs.

Northwestern University

21

 

FIREHOUSE SEVENS SERIES FINAL 4

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Semifinals:

Chicago Lions

21

vs.

Cincinnati Wolfhounds

17

Milwaukee

47

vs.

Kalamazoo Kangaroos

5

3rd Place:

Cincinnati Wolfhounds

47

vs.

Kalamazoo Kangaroos

12

CHAMPIONSHIP:

Milwaukee

49

vs.

Chicago Lions

14

 

Men's Open Division:  1st: Chicago Lions 'C'  |  2nd: Krakens, IN  |  3rd: St. Louis Ramblers  |  4th: Eureka Purple

Scores:

Group A - Winner = Eureka Purple, MO - 3 wins 0 losses

North Central, IN, Old Boys - 2 wins 1 loss  |  St. Paul's, IL - 1 win 2 losses

D-Bags, MI - 0 wins 3 losses

 

Group B - Winner = St. Louis Ramblers - 3 wins 0 losses

Eureka Gold, MO  - 1 win 2 losses | Chicago Lions B - 1 win 2 losses

Chicago Blaze B - 1 win 2 losses

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Eureka Purple

19

vs.

D-Bags

5

|

St. Louis Ramblers

24

vs.

Chicago Blaze B

0

North Central Old Boys

39

vs.

St. Paul's

0

|

Eureka Gold

20

vs.

Chicago Lions B

12

Eureka Purple

40

vs.

North Central Old Boys

0

|

Chicago Blaze B

33

vs.

Eureka Gold

5

St. Paul's

19

vs.

D-Bags

0

|

St. Louis Ramblers

21

vs.

Chicago Lions B

5

Eureka Purple

33

vs.

St. Paul's

14

|

Chicago Lions B

15

vs.

Chicago Blaze B

14

North Central Old Boys

42

vs.

D-Bags

10

|

St. Louis Ramblers

26

vs.

Eureka Gold

14

 

Group C - Winner = Krakens, IN

Chicago Lions C - 2 wins 1 loss | Chicago Griffins B - 1 win 2 losses

Cincinnati Wolfhounds B - 0 wins 3 losses

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Krakens

17

vs.

Cincinnati Wolfhounds B

3

Chicago Lions C

19

vs.

Chicago Griffins B

0

Krakens

24

vs.

Chicago Griffins B

0

Chicago Lions C

56

vs.

Cincinnati Wolfhounds B

0

Chicago Griffins B

19

vs.

Cincinnati Wolfhounds B

7

Krakens

17

vs.

Chicago Lions C

5

 

FIREHOUSE 7s MEN'S OPEN DIVISION FINAL 4

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Semifinals:

Chicago Lions C

17

vs.

Eureka Purple

5

Krakens

19

vs.

St. Louis Ramblers

12

3rd Place:

St. Louis Ramblers

19

vs.

Eureka Purple

17

CHAMPIONSHIP:

Chicago Lions C

17

vs.

Krakens

5

 

Women's Open Division:  1st: Chicago North Shore  |  2nd: Chicago Sirens  |  3rd: CARFU Developmental

Scores:

FIREHOUSE 7s WOMEN'S OPEN DIVISION FINAL

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

CHAMPIONSHIP:

Chicago North Shore

17

vs.

Chicago Sirens

0

Boys' U19 Division:  1st: Naperville White  |  2nd: Brother Rice Alumni  |  3rd: Eastside Rowboats  |  Naperville Red

Scores:

Group A - Winner = Brother Rice Alumni - 3 wins 0 losses

Naperville Red - 2 wins 1 loss  |  Mount Carmel - 1 win 2 losses

Waubonsie Valley - 0 wins 3 losses

 

Group B - Winner = Naperville White - 3 wins 0 losses

Eastside Rowboats, MI  - 2 wins 1 loss | Brother Rice Youth - 1 win 2 losses

Zulu Warriors - 0 wins 3 losses

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Brother Rice Alumni

28

vs.

Naperville Red

19

|

Eastside Rowboats

19

vs.

Zulu Warriors

17

Mount Carmel

19

vs.

Waubonsie Valley

10

|

Naperville White

7

vs.

Brother Rice Youth

5

Brother Rice Alumni

21

vs.

Waubonsie Valley

5

|

Brother Rice Youth

24

vs.

Zulu Warriors

5

Naperville Red

21

vs.

Mount Carmel

12

|

Naperville White

26

vs.

Eastside Rowboats

7

Brother Rice Alumni

19

vs.

Mount Carmel

14

|

Eastside Rowboats

35

vs.

Brother Rice Youth

10

Naperville Red

33

vs.

Waubonsie Valley

5

|

Naperville White

24

vs.

Zulu Warriors

10

 

FIREHOUSE 7s BOYS' U19 DIVISION FINAL 4

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Semifinals:

Brother Rice Alumni

27

vs.

Eastside Rowboats

7

Naperville White

19

vs.

Naperville Red

0

3rd Place:

Eastside Rowboats

15

vs.

Naperville Red

10

CHAMPIONSHIP:

Naperville White

12

vs.

Brother Rice Alumni

5

 

JUNE 20th:

Taz Sevens Rugby Tournament

 

Hosted by the Iowa Falls Rugby Club

 

 

Results:

Sevens Series:  1st: Kansas City Blues  |  2nd: YoungBloodz  |  3rd: Scioto Valley  |  4th: C Men  |  5th: Cedar Rapids

Each Midwest Team moves up one spot:  1st: YoungBloodz  |  2nd: Scioto Valley  |  3rd: C Men  |  4th: Cedar Rapids

Scores:

Pool A - Winner = YoungBloodz - based on point differentia

 

Pool B - Winner = Kansas City Blues - ? wins ? losses

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

YoungBloodz

39 vs. Coralville Reefers 0

|

Kansas City Blues ? vs. Scioto Valley ?

YoungBloodz

17 vs. C Men 17

|

Kansas City Blues ? vs. Cedar Rapids ?

C Men

? vs. Coralville Reefers ?

|

Scioto Valley ? vs. Cedar Rapids ?
 

TAZ SEVENS SERIES FINAL 4

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Semifinals:

YoungBloodz

31

vs.

Scioto Valley

0

Kansas City Blues

?

vs.

C Men

?

3rd Place:

Scioto Valley

?

vs.

C Men

?

CHAMPIONSHIP:

Kansas City Blues

21

vs.

YoungBloodz

12

 

JUNE 20th:

Almost Heaven 7s Tournament

 

Hosted by the Mon River Mud Lobsters Rugby Club

 

 

Results:

 

Men's Open Bracket:  1st: Pitt City Gold  |  2nd: Pitt City Black  |  3rd: Robert Morris University  |  4th: Bigote

Scores:

Pool A - Winner = Pitt City Black

 

Pool B - Winner = Pitt City Gold

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Pitt City Black

26 vs. Robert Morris University 0

|

Bigote 36 vs. Erie 0

Frederick

24 vs. South Pitt 5

|

Pitt City Gold 26 vs. 428 West 0

Pitt City Black

37 vs. Frederick 7

|

428 West 21 vs. Erie 15

Robert Morris University

17 vs. South Pitt 12

|

Pitt City Gold 35 vs. Bigote 0

Pitt City Black

55 vs. South Pitt 5

|

Bigote 15 vs. 428 West 12

Robert Morris University

14 vs. Frederick 0

|

Pitt City Gold 38 vs. Erie 0
 

ALMOST HEAVEN 7s MEN'S OPEN FINAL 4

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

3rd Place:

Robert Morris University

28

vs.

Bigote

14

CHAMPIONSHIP:

Pitt City Gold

5

vs.

Pitt City Black

0

West Virginia Men's Bracket:  1st: River Valley  |  2nd: Weirton Hammers  |  3rd: Mon River Mud Lobsters  |  4th: West Virginia University

Scores:

Pool A - Winner = Weirton Hammers

 

Pool B - Winner = River Valley

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

Weirton Hammers

17 vs. Clarksburg/Fairmont 0

|

West Virginia University 24 vs. Fairmont State University 5

Weirton Hammers

21 vs. Mon River 15

|

River Valley 29 vs. Fairmont State University 0

Mon River

31 vs. Clarksburg/Fairmont 7

|

River Valley 24 vs. West Virginia University 22
 

ALMOST HEAVEN 7s WEST VIRGINA FINAL 4

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

5th Place:

Fairmont State University

22

vs.

Clarksburg/Fairmont

0

3rd Place:

Mon River

26

vs.

West Virginia University

17

CHAMPIONSHIP:

River Valley

19

vs.

Weirton Hammers

12

Men's Social Bracket:  1st: Pataxent River  |  2nd: Beaver Retrievers |  3rd: WV Team of Doom  |  4th: P.C. White

 

Scores:

 

 

 

ALMOST HEAVEN 7s MEN'S SOCIAL CHAMPION = PATAXENT RIVER

 

 

 

 

 

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

 

 

 

    Pataxent River 14

vs.

P.C. White 12      

 

    Beaver Retrievers 17

vs.

WV Team of Doom 10      

 

    Pataxent River 10

vs.

WV Team of Doom 7      

 

    Beaver Retrievers 17

vs.

P.C. White 0      

 

    WV Team of Doom 12

vs.

P.C. White 10      

 

    Pataxent River 10

vs.

Beaver Retrievers 5      

Women's Bracket:  1st: Severn River  |  2nd: Pittsburgh Angels Gold  |  3rd: Pittsburgh Angels Black  |  4th: Chesapeake

 

Scores:

 

 

 

ALMOST HEAVEN 7s WOMEN'S CHAMPION = SEVERN RIVER

 

 

 

 

 

 

Team 1

Score

vs.

Team 2

Score

 

 

 

 

   

Pittsburgh Angels Gold

29

vs.

West Virginia University

0

     

 

   

Severn River

19

vs.

Pittsburgh Angels Black

5

 

 

 

 

   

Chesapeake

34

vs.

West Virginia University

5

 

 

 

 

   

Pittsburgh Angels Black

12

vs.

Pittsburgh Angels Gold

12

 

 

 

 

   

Pittsburgh Angels Gold

48

vs.

Chesapeake

0

 

 

 

 

   

Pittsburgh Angels Black

22

vs.

West Virginia University

0

 

 

 

 

   

Severn River

26

vs.

Pittsburgh Angels Gold

7

 

 

 

 

   

Pittsburgh Angels Black

5

vs.

Chesapeake

0

 

 

 

 

   

Severn River

20

vs.

West Virginia University

0

 

 

 

 

   

Pittsburgh Angels Gold

28

vs.

Chesapeake

0

 

 

 
 

FOR MORE 'SUMMER VENUES' RESULTS GO TO PAGE II