HOME >> MEN'S CLUBS >> MEN'S DIVISION III CHAMPIONSHIP

Posted November 24th, 2008 - Updated 05/16/09

 

MEN'S DIVISION III CHAMPIONSHIP BRACKETS

Championship Final Four Hosted by:  Grand Rapids Gazelles Rugby Club  |  For Directions, Maps, and Lodging Information click here

2008 CONFERENCE STANDINGS  |  Schedule and Results:  EASTERN CONFERENCE  |  WESTERN CONFERENCE  |  CHAMPIONSHIP - SPRING 2008

 

Eastern Conference - Leagues:  CENTRAL NORTH  |  EASTERN  |  NORTHERN  |  SOUTHERN

Western Conference - Leagues:  CENTRAL SOUTH  |  IOWA  |  MINNESOTA  |  WISCONSIN

~ To view the 16 playoff Club logos, with links, scroll down past all the brackets  |  To view USA Rugby's Round of 16 & 8 information scroll past the logos ~

 
 
 

At Site listed

 
 

At Site listed

 
 

Host Site:  TBD

 
   

October 27th

 
 

November 3rd

 
 

April 25th, 2009

 
 

April 26th, 2009

 
   

Round of 16

 
 

Quarterfinals

 
 

Semifinals

 
 

Championship

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fort Wayne

Northern #1 | Midwest #1

Fort Wayne

20 to 15

Lexington

Blackstones

27 to 5

 

Lexington Blackstones

11 to 10

 

 

Lexington Blackstones

Match not played

BCB not going to Nationals

Cleveland moves to #2 seed

from the Midwest

Match #2 at Fort Wayne

Rockford Ravens

Central North #2

 

 

Match #9 at Fort Wayne

Lexington Blackstones

Southern #1 | Midwest #4

Lexington

Blackstones

34 to 3

Match #4 at Lexington

Erie

Eastern #2

EASTERN CONFERENCE CHAMPIONSHIP - APRIL 25th, 2009 

Match #13:  Time TBA

Fox Valley Maoris

Central North #1 | Midwest #2

Fox Valley Maoris

41 to 8

 

Cleveland

Eastern Suburbs

46 to 12

 

Match #1 at Fox Valley

Kalamazoo Dogs

Northern #2

 

 

 

Match #10 at Fox Valley

Cleveland

Eastern Suburbs

Eastern #1 | Midwest #3

 

 

Cleveland

Eastern Suburbs

55 to 7

Match #3 at CES

Queen City

Southern #2

DIVISION III CXHAMPIONSHIP - APRIL 26th, 2009 

Match #16:  Time TBA

ST. Paul Jazz Pigs

Minnesota #1 | Midwest #1

Fox Cities Gargoyles

44 to 27

 

Fox Cities

Gargoyles

35 to 14

Bremer County Bucks

24 to 7

Match #5 at St. Paul

Fox Cities Gargoyles

Wisconsin #2

 

 

 

Match #11 at Fox Cities

Peoria

Central South #1 | Midwest #4

 

Cedar Rapids Headhunters

33 to 24

 

Match #7 at Peoria

Cedar Rapids Headhunters

Iowa #2

WESTERN CONFERENCE CHAMNPIONSHIP - APRIL 25th, 2009 

Match #14:  Time TBA

Fond du Lac

Wisconsin #1 | Midwest #3

Fond du Lac

33 to 10

 

Bremer County

Bucks

29 to 5

 

Match #6 at Fond du Lac

Metropolis Killer Bees

Minnesota #2

 

 

 

Match #12 at Bemer

Bremer County Bucks

Iowa #1 | Midwest #2

Bremer County Bucks

50 to 7

Match #8 at Bremer County

Northwest Indian Exiles

Central South #2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Final Four 3rd and 4th Place Match:

Cleveland Eastern Suburbs

Cleveland Eastern Suburbs

62 to 5

Match #15:  Time TBA

Fox Cities Gargoyles

 

EASTERN CONFERENCE FINAL 8

Cleveland

Eastern Suburbs

Erie

Fort Wayne

Fox Valley Maoris

Kalamazoo Dogs

Lexington Blackstones

Queen City

Rockford Ravens

 

USA RUGBY MEN'S DIVISION III NATIONAL CHAMPIONSHIP FINAL FOUR:

 

May 30th and 31st:

 

 

Host:  The Glendale Raptors, and the City of Glendale, CO

 

 

 

Site location:  Infinity Park, 4500 E. Tennessee, Glendale, CO 80246

 

 

 

 

For directions and maps click here

 


USA RUGBY MEN'S DIVISION III NATIONAL ROUND OF 16 & 8 - May 17th and 18th:

 

EASTERN REGION:

 

 

Host:  The Columbia Olde Grey Rugby Club

 

 

 

Site location:  Lexington Soccer Complex, 140 Duffie Road, South Carolina 29072

 

 

 

 

For directions, maps, and lodging information click here

 

 

 

The Midwest Men's Division III Championship determines the National placement of each Club, i.e., the Midwest Champion, the Lexington Blackstones, Midwest #1, will enter the National Round of 16 as the #1 seed in the Eastern Region Pool 1, and play Hilton Head, SC, South Territory #2, the #8 seed in the Eastern Region Pool 1;  the 3rd place Club, the Cleveland Eastern Suburbs, Midwest #2, will enter the National Round of 16 as the #7 seed in the Eastern Region Pool 2, and play Blacksburg, VA, Mid-Atlantic Territory #1, the #2 seed in the Eastern Region Pool 2.  The Bremer County Bucks declined to move on to the Nationals!

 

WESTERN REGION:

 

 

Host:  The Austin Rugby Club; the Austin Huns Rugby Club; and the City of Austin, TX

 

 

 

Site location:  Zilker Metropolitan Park, 2100 Barton Springs Road, Austin, TX 78746

 

 

 

 

For directions, maps, and lodging information click here

 

To view the complete USA Rugby Men's Division III National Round of 16 click here.  To view the previous year[s], and this year's seeding click here.   The USA Rugby Host Site information, which includes a complete match schedule of all Divisions, is not available . . . yet.